25 Ekim 2011

Gaziantep Gezisi

Geçen haftalarda çok sevdiğimiz canımız arkadaşımız Burcu'nun düğünü vardı Gaziantep'te, biz de 15 kişilik çok sevdiğimiz arkadaşlarımızın olduğu bir grup olarak toplanıp gittik hep beraber. Düğün bahanesi ile gittik ama daha çok bizim için ufak bir haftasonu turuna çevirdik bu olayı. Herkes araştırmalar yaptı, nerelere gidilir, ne yenir, herşeyi öğrendik. Gittiğimizde planlar belliydi.

Cuma akşamından uçağa atladık ve Gaziantep'e indik. Bu kadar kişinin ayrı ayrı ulaşımı zor olacağından bir de minibüs ayarlamış arkadaşlar böylelikle tam tur kıvamına gelmiş olduk. Gaziante'e indiğimizde turumuzun ilk aktivitesi olan çorbacıya attık kendimizi. İçtiğimiz çorbanın adı Beyranmış ve yörenin ünlü bir çorbasıymış. Tabiki bazılarımıza çok garip geldi, bazılarımız çok sevdi. Benim düşüncem ise yeterince limon eklenirse gayet güzel ama biraz ağır bir çorba. Çorbanın yanında küşneme isimli birşey geldi ama ben çok yemekçi bir insan olmadığımdan pek ilgimi çekti diyemem. İşin ilginç tarafı biz oraya gittiğimizde saat gece biri geçmişti ama mekan gayet doluydu.
Ertesi güne güzel bir kahvaltı ile başladık. Kahvaltı için gittiğimiz yerin ismi Ayyuş Hanım Konağıydı. Gaziantep'e gidecekler için kahvaltı mekanı olarak kesinlikle tavsiye ederim. Biz öyle sevdik ki ertesi gün kahvaltımızı da burada yaptık. Kahvaltıdan önce ise mekanın hemen yanında bulunan büyük parkda dolaştık. Park içinde büyük ağaçların, güzel yürüyüş yollarının olduğu çok güzel düzenlenmiş bir parkdı. Kahvaltıya gelince çeşitler çok güzeldi birçok değişik çeşit vardı ancak en çok aklımda kalanlar Zahter isimli içinde birçok baharatın bulunduğu bir yiyecek ve katmerdi. Tabiki sabah kahvaltıda görmeye alışık olmadığımız birşeydi katmer ama ben çok beğendim eee ne de olsa tatlı. :)

Kahvaltının ardından şehirde kısa bir tura çıktık. Özellikle Bakırcılar Çarşısı'nı ben çok beğendim. Gidenlere şiddetle tavsiye ederim. Çok güzel bakır ürünler satılıyor ve dolaşması çok keyifli. Burada yaptığımız dolaşmamızın ardından yöreye özel doğal ürünler almak için bir mekana gittik. Tabiki biz şehir çocukları için çok güzel ürünler vardı. Zaten çoğumuz yüklü bir alışveriş yaparak çıktık oradan.

Alışverişden sonra ise buraya kadar gelmişken tabiki kebap yemeden olmaz diyerek daha acıkmamış olduğumuz halde tavsiye edilen güzel bir kebapçıya gittik. Gittiğimiz mekanda herşeyden tatmamız için azar azar posyionlar getirip denememizi sağladılar. Orada yediklerim arasında en çok simit kebabını sevdim. Genel olarak çok güzel etler geldi ancak genelde kebaplarda kuzu eti kullanılıyor diye anladım, tabiki kuzu etini yiyemeyenler için zor tabi. Ben aradayım kokusu çok gelmezse yiyebiliyorum. Tabiki kebapların dışında da çok güzel yöresel yemekler de var.

Gezip tozmak güzeldi ancak gitmemiz gereken bir de düğün organizayonu olduğundan bayanların kuaföre ayrılması gerekti. Bu arada beyler gezmeye devam etmişler ve kaleye gitmişler. Ben de oraların fotoğraflarını Deniz'in çektiklerinden gördüm.

Düğün dernek güzel bir gece geçridik çok eğlendik ve ertesi günümüzü de bir önceki günün yorgunluğu dolayısı ile arkadaşlara çok uyamasak da bazı gezilerine iştirak ederek geçirdik. Aklımda açık hava bir kahvehanede içtiğimiz benim çok hoşuma giden Menengiç kahvesi ile herkesin çok tavsiye ettiği hayvanat bahçesi kaldı. Hayvanat bahçesi geniş bir alana kurulmuş gezmesi çok keyifli bakımlı ve çok güzel bir yerdi. Akşam yemeğimizi  ise Bayazhan'da yedik. Han içerisinde çok güzel mekanlar vardı.

Bizim için dolu dolu geçen bir haftasonu gezisiydi ve Gaziantep  gitmeyenlere kesinlikle tavsiye edebileceğim keyifli bir yerdi.
 

Hiç yorum yok: